ECMS Beta Clubers place in top five in 11 of 17 categories

Elbert County Middle School Beta Club members took part in a Beta Club competition last week and improved on their showing in the cmpetition a year ago. According to club sponsor Angela Scoggins, Elbert County had the most competitors in the competition.

 

Elbert County Middle School Beta Club (made up of 37 5th, 6th, 7th and 8th graders) placed in the top five in 11 of the 17 categories they competed in  during a meeting in Savannah last week.

All eleven top five placements will move on to compete at Nationals in Oklahoma in June.

• 8th grader Thomas Barclay placed 2nd in Creative Writing.

• 6th grader Reagan Baker placed 4th in Language Arts.

• 6th grader Walker Layne placed 3rd in Social Studies.

• The Robotics Team consisting of 7th grader - Eli Jourolmon, 7th grader - Lucas Alcalde, 6th grader - Gilbert Fortson, 8th grader - Justin Brown, 6th grader - Dessie Lee Santiago, 6th grader - Sawyer West, 5th grader - Evan Rorick, and 6th grader - Edwin Crowe placed 4th.

• The Technology Team consisting of 8th grader Broughton Smith and 8th grader Nicolas Smith placed 4th in Technology with a two minute video they created.

• 6th grader Reagan Baker placed 4th in Photography.

• 8th grader Broughton Smith placed 5th in Drawing.

• 8th grader Alex Bennett placed 2nd in Recyclable Art.

• The Scrapbook Team consisting of 8th grader – Callie Moss, 8th grader – Ella Long, 8th grader – Isabella Cone, 8th grader – Emalise Andrews, 8th grader – Emma Albertson, 8th grader – Ryleigh Roseburg, 7th grader – Carli Andrews, and 6th grader – Reagan Baker placed 2nd.

• The ECMS BETA Club was awarded the Gold Key Award for 10% growth of convention attendees.

• The club was also awarded first in community service hours. This means that the club collected the most service hours of any other Beta Club in the state.

Others competing were:

• 8th grader - Ella Long competed in Special Talent. She performed Adele’s “To Make You Feel My Love.” She competed in a field of 60 others.

• 8th grader – Broughton Smith, 8th grader – Ella Long, 8th grader – Isabella Cone, 8th grader – Jake Harper, 7th grader – Jada Estep and 7th grader – Audrey Poon competed in Group Talent with a routine to “The Greatest Showman’s” “A Million Dreams.” They competed in a field of 27 other groups.

• 8th grader Nicolas Smith, 8th grader Emalise Andrews, 8th grader Thomas Barclay and 7th grader D’nadia Hill competed in Quiz Bowl.

• 6th grader Walker Layne, 6th grader Sawyer West and 6th grader Edwin Crowe competed in Battle of the Books.

• 7th grader Hayden Marunich, 7th grader Payton Howell, 6th grader Taylor Evans and 5th grader Lincoln Blackmon competed in Engineering where they had to create a tower from pre-selected materials that could hold a baseball.

• 8th grader Alex Bennett and 7th grader Carli Andrews competed in Social Studies.

• 8th grader Ava Dye, 7th grader Hayden Marunich, 6th grader Jacob Bell, and 5th grader AJ Brown competed in Math.

• 8th grader Maisie Jenkins and 6th grader Taylor Evans competed in Science

• 8th grader Isabell Cone and 7th grader Payton Howell competed in Language Arts

• 8th grader Talaysha Thornton competed in Drawing.

• 6th grader Marissa Anderson competed in Mixed Media Art.

• 7th grader Jude Sanders competed in Mixed Media Art.

• 7th grader Natasha DeLeon competed in Painting.

• 8th grader Ryleigh Rosenburg competed in Woodworking with a Wreath made from wood.

• 6th grader Marissa Anderson, 8th grader Maisie Jenkins, 6th grader Taylor Evans competed in photography.

Parent chaperones for the event were Miranda Stowers, Renae Moss, Greg Sanders, Frank Andrews, Shemiya Brown, Scott Marunich and Jody Howell.

“I don’t think my heart could swell with pride any larger,” said Beta Club Sponsor Angela Scoggins. “Watching this group of kids cheer and congratulate each other was amazing. They made Elbert County proud.”

Second Slider: 

The Elberton star

Mailing Address:
P.O. Box 280
Elberton, GA  30635

Phone: 706-283-8500
Fax: 706-283-9700